دات نت نیوک

آلودگی و بیماری در محیط دندانپزشکیAutoclaveاتوکلاو

آلودگی و بیماری در محیط دندانپزشکیAutoclaveاتوکلاو

آلودگی و بیماری در محیط دندانپزشکیAutoclaveاتوکلاو

آلودگی و بیماری در محیط دندانپزشکی 
بسیاری از ما فرصت داشته ­ایم تا از هوای آفتابی تابستان لذت ببریم. خیلی­ها به سفرهای داخلی و عده­ای دیگر به سفرهای خارجی رفته­اند و به شهرهای خودشان برگشته­اند. در کنار این لحظات خوش عده زیادی از مسافرین داخلی و خارجی هم بودند که به خاطر بیماری یا مسمومیت غذایی سفرشان خراب شد. بسیاری از این مسافران ممکن است بیماری یا مسمومیت غذایی خود را جدی نگیرند و آن را به دیگران و محیط­ها منتقل کنند. اکنون تصور کنید این افراد بیماری خود را به محیط دندانپزشکی منتقل کنند. به همین خاطر بیماری­ و سرایت آلودگی دیگر یک مسئله پیش و افتاده نیست و موضوع مهمی به خصوص در دندانپزشکی محسوب می­شود.

  ...
دندانپزشکان مانند دیگران باید نظافت، تمیزی و بهداشت لازم برای انجام کارشان فراهم کنند تا از انتقال و سرایت آلودگی در حین کار جلوگیری کنند. این بدان معناست که تمام سطوح، از روزنامه و مجله­های اتاق انتظار گرفته تا صندلی­های دندانپزشکی در اتاق جراحی که در خطر انتقال باکتری و آلودگی هستند، باید پاک شوند.

بهداشت و ضدعفونی محیط و وسایل دندانپزشکی باید توسط دندانپزشکان جدی گرفته شود. به خصوص با در نظر گرفتن این مسئله که باکتری­های خطرناک زیادی در سطوح دندانپزشکی می­توانند زنده بمانند. به عنوان مثال باکتری ویروس آنفولانزا می­تواند در سطوح سخت تا 24 ساعت زنده بماند. ذرات واگیردار نوروویروس­ها (عامل ایجاد کننده بیماری‌های گوارشی) می­توانند تا چندین روز یا هفته زنده بمانند. باکتری استافیلوکوک اورئوس مقاوم به پنی­سیلین که نسبت به سایر باکتری­های عفونی مقاوم-تر است، می­تواند برای ماه­ها در سطوح سخت و نرم زنده بماند.

  ...
جالب است بدانید که 80% از بیماری­های عفونی می­توانند از تماس مستقیم منتقل شوند. به همین علت شانس انتقال آلودگی میان بیماران، کارکنان و سطوح دندانپزشکی زیاد است. برای اطمینان از اینکه کارکنان دندانپزشکی از انتقال بیماری جلوگیری می­کنند، رعایت بهداشت و پروتکل مرتبط با ضدعفونی، باید به طور جدی و سختگیرانه و با استفاده از محصولات مطمئن انجام شود.

  ...
شستشوی همیشگی دست­ها قطعا باعث جلوگیری از سرایت بیماری به خصوص در استفاده از وسایل جراحی می­شود. این پروسه تا قبل از خشک کردن دست­ها باید 15 تا 30 ثانیه طول بکشد. به دندانپزشکان توصیه می­شود از دستگاه خشک­کن، جهت خشک­ کردن دست­هایشان استفاده نکنند زیرا باکتری ام آر اس ای، سه برابر بیشتر در سطوح این دستگاه در مقایسه با دستمال کاغذی وجود دارد. نکاتی که بیان شده امور پایه و ابتدایی بهداشتی است که تمام تیم دندانپزشکی باید از آن مطلع باشند. کارکنان دندانپزشکی باید یاد بگیرند که هر محصولی را برای چه کاری و کجا استفاده کنند. تمام سطوح دندانپزشکی که بیمار در آنجا درمان شده یا به نحوی به او مرتبط است باید توسط دستمال­های یک بار مصرف یا تمیز کننده­های میکروفایبر و مواد ضدعفونی­کننده تمیز شود. حتی اگر محیط آلوده و کثیف به نظر نرسد.

  ...
 سرمایه گذاری برای تجهیزات مدرن و امروزی برای کنترل عفونت امری لازم و ضروری است. تجهیز کردن مطب دندانپزشکی با وسایل شرکت­های قابل اعتماد، شما را مطمئن می­کند تا بتوانید در زمینه کنترل عفونت خدمات تخصص ارائه دهید.

فراموش نکنید حتی اگر از بهترین تجهیزات استفاده کنید ولی کنترل عفونت را به طور جدی رعایت نکنید باز هم امکان انتقال بیماری وجود دارد. استفاده از تجهیزات پیشرفته به تنهایی نمی­تواند باعث جلوگیری از انتقال باکتری­های خطرناک در حین کار بشود. با استفاده از پروتکل مناسب کنترل عفونت، دندانپزشکان باید مطمئن شوند که به طور جدی و قاطع خطر انتقال باکتری به همه بیماران را کاهش دهند.

 

http://drebadian.com/%d8%a2%d9%84%d9%88%d8%af%da%af%db%8c-%d9%88-%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c/

آلودگی و بیماری در محیط دندانپزشکیAutoclaveاتوکلاو

 

  • 27 مهر 1398
  • نویسنده: مدیر سایت
  • تعداد نمایش ها: 1791
  • نظرات: 0
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
Print

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
123movies