دات نت نیوک

استفاده از موبایل و ابتلا به سرطان غده بزاقی پاروتیدAutoclaveاتوکلاو

استفاده از موبایل و  ابتلا به سرطان غده بزاقی پاروتیدAutoclaveاتوکلاو

استفاده از موبایل می تواند ریسک ابتلا به سرطان غده بزاقی پاروتید را افزایش دهد!
تحقیقات جدید نشان می دهد که استفاده از تلفن همراه می تواند موجب افزایش ریسک ابتلا و گسترش تومورهای غده بزاقی پاروتید شود.

براساس نتیجه یک مطالعه سیستماتیک و متاآنالیز، استفاده از تلفن همراه، با وقوع بیشتر تومور غده بزاقی پاروتید در ارتباط است. طبق نتایج این متاآنالیز که در سال 2017 در مجله معتبر Journal of Pathology & Medicine به چاپ رسیده است، احتمال ایجاد تومور غده بزاقی پاروتید در افرادی که از تلفن همراه استفاده می کنند 1.28 برابر بیشتر از افرادی است که از تلفن همراه استفاده نمی کنند.

تاکنون اطلاعات و شواهد اندکی درباره اثرات استفاده از تلفن همراه بر سلامت انسان ها بدست آمده است. در حین استفاده از موبایل، نواحی ای که بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند: گوش، غدد بزاقی و قسمت هایی از مغز است. بنابراین تحقیقات مختلفی پیرامون تست ارتباط اپیدمیولوژیک بین گسترش تومورهای نواحی ذکر شده و استفاده از تلفن همراه صورت گرفته و هم اکنون هم در حال پیگیری است.

تومورهای غدد بزاقی نسبتاً نادر بوده و بین 2 تا 5 درصد بدخیمی های سروگردن را شامل می شوند. از این میان، شیوع بدخیمی در غدد بزاقی پاروتید بیشتر است. تا پیش از انجام این مطالعه سیستماتیک و متاآنالیز هم تحقیقاتی  اپیدمیولوژیک مختلفی به بررسی ارتباط بین موبایل و تومور پاروتید پرداخته بود اما نتایج ابهام آمیزی گزارش شده بود.

این مطالعه سیستماتیک و متاآنالیز برروی 37 مقاله که تا سال 2015 چاپ شده بودند انجام شد و پس از بررسی ها که شامل 4766 بیمار با تومور خوشخیم و بدخیم پاروتید با بازه سنی 20 تا 69 سال بود، مشخص شد که احتمال ایجاد تومور غده بزاقی پاروتید در افرادی که از تلفن همراه استفاده می کنند 1.28 برابر بیشتر از افرادی است که از تلفن همراه استفاده نمی کنند.

 

https://dandal.ir/fa/blog/parotid-gland-tumor-n512

استفاده از موبایل و  ابتلا به سرطان غده بزاقی پاروتیدAutoclaveاتوکلاو

  • 20 مهر 1398
  • نویسنده: مدیر سایت
  • تعداد نمایش ها: 1173
  • نظرات: 0
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
Print

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
123movies