دات نت نیوک

زایلیتول و تأثیر آن روی سلامت دهان و دندان هاAutoclaveاتوکلاو

زایلیتول و تأثیر آن روی سلامت دهان و دندان هاAutoclaveاتوکلاو

زایلیتول و تأثیر آن روی سلامت دهان و دندان ها
برخی دندانپزشک ها استفاده از آدامس هایی را توصیه می کنند که با زایلیتول شیرین شده اند- و برای این توصیه خود دلایل خوبی دارند. مطالعات حاکی از این هستند که زایلیتول موجب بهبود سلامت دهان می شود و به پیشگیری از پوسیدگی دندان ها کمک می کند. یکی از اصلی ترین ریسک فاکتورهای (عوامل خطر زا) پوسیدگی دندان ها نوعی باکتری دهانی به نام استرپتوکوک موتانس Streptococcus mutans است. این باکتری بیشترین نقش را در تشکیل پلاک روی دندان ها دارد. هر چند وجود مقداری پلاک روی دندان ها کاملاً طبیعی است، اما وجود مقادیر زیاد پلاک موجب می شود سیستم ایمنی بدن باکتری های موجود در آن را مورد حمله قرار دهند. این اتفاق می تواند منجر به بیماری های التهابی لثه مانند ژینژیویت شود. این باکتری دهانی از گلوکز موجود در غذاها تغذیه می کند، اما نمی تواند از زایلیتول استفاده کند. بدین ترتیب، جایگزینی شکر با زایلیتول موجب کاهش تغذیه این باکتری های مضر خواهد شد.

هر چند این باکتری ها نمی توانند از زایلیتول به عنوان غذا استفاده کنند، اما هنوز هم از آن تغذیه می کنند. باکتری ها پس از جذب زایلیتول دیگر قادر به جذب گلوکز نمی باشند- به این معنا که راه تولید انرژی آنها مسدود شده است و در نهایت از بین می روند. به عبارت دیگر، وقتی آدامس های حاوی زایلیتول می جوید یا از آن به عنوان شیرین کننده استفاده می کنید، باکتری های مضر داخل دهان از گرسنگی می میرند. نتایج مطالعه ای که روی زایلیتول صورت گرفت حاکی از این بودند، آدامس هایی که با زایلیتول شیرین می شوند سطح باکتری های بد دهان را ۲۷% تا ۷۵% کاهش می دهند، در حالی که میزان باکتری های مفید بدون تغییر باقی می ماند.

مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده اند نیز حاکی از این هستند که زایلیتول می تواند جذب کلسیم در سیستم گوارش را بالا ببرد و از بدن در برابر پوکی استخوان محافظت کند و استحکام دندان ها را بالا ببرد. نتایج مطالعاتی که روی انسان ها انجام شده اند نشان می دهند زایلیتول- خواه با جایگزینی شکر، یا با افزوده شدن به رژیم غذایی– می تواند حفره ها و پوسیدگی های دندان ها را ۳۰% تا ۸۵% کاهش دهد. از آنجا که التهاب، منشاء بسیاری بیماری های مزمن است، کاهش پلاک و التهاب لثه می تواند برای بقیه بدن نیز فوایدی داشته باشد.

https://dr-kanz.com/%d8%b2%d8%a7%db%8c%d9%84%db%8c%d8%aa%d9%88%d9%84-%d8%b9%d8%a7%d9%85%d9%84-%d8%ac%d9%84%d9%88%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c-%d9%be%d9%88%d8%b3%db%8c%d8%af%da%af%db%8c-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86/

زایلیتول و تأثیر آن روی سلامت دهان و دندان هاAutoclaveاتوکلاو

  • 25 مهر 1398
  • نویسنده: مدیر سایت
  • تعداد نمایش ها: 1936
  • نظرات: 0
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
Print

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
123movies